NEJSEM TU ČLÁNKY SE POKUSÍM PŘIDÁVAT CO TO JDE A OBÍHAT TAKÉ:)) NEMAŽTE SI MĚ!!!
← CLICK HERE AND READ!!!
NEW BLESKOVKA!!!!!Zapojte se!
0.18 POZNÁVAČKA.....NEW!!!!!!!!!

Vyberte mi celebritu, kterou sem přidám....TADY

Meryl Streep

4. října 2008 v 11:57 | zuzana |  Herečky
Povolání:
Herečka
Datum narození: 22. 06. 1949
Místo narození: Summit, New Jersey, USA
Znamení: Rak
Životopis
Meryl Streep je jedinou dcerou ze tří dětí úředníka farmaceutické firmy a reklamní výtvarnice. Divadlu se začala věnovat už na střední škole v Bernardsville a svou hereckou aktivitu ještě víc rozvinula během studií angličtiny a dramatického umění na prestižní Vassar College v Poughkeepsie, kde na sebe upozornila v inscenaci Strindbergovy Slečny Julie. O letních prázdninách vystupovala se zájezdovým divadelním souborem Green Mountain Guild z Vermontu.
V letech 1970-73 absolvovala hereckou průpravu na Yale Drama School a Joseph Papp ji ihned angažoval do newyorského Public Theatre. Od pol. 70. let působila na významných mimobroadwayských scénách (mj. Phoenix Theatre), kde slavila úspěchy v aktovkách Arthura Millera Paměť dvou pondělků, Tennessee Williamse 27 vozů plných bavlny (cena Theatre World Award), v Čechovově Višňovém sadu a Shakespearových hrách Jindřich V., Oko za oko a Zkrocení zlé ženy (New York Shakespeare Festival).
Na Broadwayi se poprvé představila 1977 v Brechtově a Weillově muzikálu Happy End. Do širšího diváckého povědomí vstoupila prostřednictvím TV seriálu Holocaust, kde za úlohu mladé německé ženy Inge Helmsové-Weissové, která dobrovolně následuje svého židovského manžela (James Woods) do koncentračního tábora, obdržela cenu Emmy 1978.

Před film. kamerou si počínala také velmi slibně, jak o tom svědčí její první nominace na Oscara 1978 za roli dívky Lindy, jejíž snoubenec (Christopher Walken) na následky otřesných zkušeností z vietnamského zajetí zešílí, ve společensko-psychologickém dramatu Lovec jelenů (r. M. Cimino).
Populární hvězdu a laureátku Oscara 1979 a Zlatého glóbu 1979 z ní učinila rázem úloha emancipované Joanny Kramerové, která opouští manžela (Dustin Hoffman) a sedmiletého synka (Justin Henry), aby se mohla plně a nezávisle seberealizovat, v melodramatu podle stejnojmenného románu Averyho Cormana Kramerová versus Kramer (r. R. Benton).
O svých kvalitách charakterní herečky přesvědčila dvojrolí viktoriánské, nešťastně zamilované Sarah Woodruffové a současné elegantní film. herečky Anny, které ztělesnila ve film. přepisu románu Johna Fowlese Francouzova milenka (r. K. Reisz); za svůj výkon získala cenu BAFTA 1981, Zlatý glóbus 1981 a další nominaci na Oscara 1981.
Náročnou, expresívně pojatou kreaci, za niž byla poctěna Oscarem 1982, předvedla v úloze Polky Sofie Zawistowské, která marně hledá se svým milencem (Peter MacNicol) únik od trýznivých vzpomínek na pobyt v koncentračním táboře, ve zfilmovaném románu Williama Styrona Sophiina volba (r. A. J. Pakula).
Zcela protikladný typ hrdinky - povahově jednoduchou, bezprostřední a temperamentní dívku - vytvořila v postavě dělnice z oklahomské továrny na plutonium jménem Karen Silkwoodová, která doplatila vlastním životem na to, že se pokusila odhalit pravdu o porušování bezpečnostních zásad a ochrany zdraví zaměstnanců, v sociálně kritickém dramatu podle skutečné události Silkwoodová (r. M. Nichols).
Skutečným případem, který se stal v Austrálii, bylo inspirováno také drama Výkřik ve tmě (r. F. Schepisi), v němž se představila jako Linda Chamberlaineová, manželka pastora sekty adventistů (Sam Neill), nevinně odsouzená za údajnou vraždu svého dítěte. Kromě psychologicky složitých partů M. S. zvládá i odlehčenější polohu humorné nadsázky, jak o tom přesvědčila rolí herečky Suzanne Valeové ve smutné komedii podle autobiografické knihy herečky Carrie Fisherové Pohlednice z Hollywoodu (r. M. Nichols) a také rolí stárnoucí muzikálové divy Madeline Ashtonové, jíž se koupená nesmrtelnost příliš nevydařila, v bláznivé černé komedii Smrt jí sluší (r. R. Zemeckis).
V letech 1994-96 byla po sobě třikrát nominována na Zlatý glóbus (Divoká řeka, Madisonské mosty, Marvinův pokoj) a rovněž bezúspěšně se ucházela o Oscara 1995 za roli farmářky Francescy Johnsonové, o jejímž krátkém citovém vzplanutí k zcestovalému fotografovi (Clint Eastwood) vypráví komorní milostný příběh podle románu Roberta Jamese Wallera Madisonské mosty (r. C. Eastwood). Nejpočetnější skupinu v její galerii ženských portrétů zaujímají postavy emancipovaných žen, hledajících sebe sama, svůj životní způsob, své místo ve společnosti.
Nesoulad mezi reálnou podobou života a vnitřním světem je vede k nervozitě, k pocitu nenaplněnosti a hledání východiska. Navíc mají schopnost sebereflexe, ale často také dávku osamocenosti a tajemnosti. Jsou uzavřenější, neodkrývají se, vždy v nich zůstává hloubka nesdělitelného prožitku. Její hrdinky berou život se sebeovládáním, bolestivé události citově prožívají uvnitř, s vnějším zdáním klidu, bez momentálních emočních vznětů, vše nazírají jakoby z vyšší perspektivy poznání složitosti života.
Dále se pak objevila ve filmech Předtím a potom (Before and After, režie B. Schroeder, 1996), nebo s Diane Keaton a Leonardem DiCapriem ve filmu Marvinův pokoj (Marvin´s Room, režie J. Zaks, 1996). Za film podle předlohy Ammy Quindlen Jediná správná věc (One True Things, režie C. Franklin, 1998) získala svou jedenáctou oskarovou nominaci. Mezi její další snímky patří film Hodiny (The Hours, režie S. Daldry, 2002), za který byla oceněna na Berlínském filmovém festivalu a za který získala další oskarovou nominaci. Za svou roli ve filmu Adaptace (Adaptation, režie S. Jonze 2002) získala Zlatý glóbus.
V roce 2003 dostala Cézara za celoživotní přínos světovému filmu a cenu "Commandeur de l´Order des Arts et des Lettres", nejvýše ceněnou francouzskou filmovou trofej. Ve stejném roce si zahrála ve filmu Andělé v Americe (Angels in America, režie M. Nichols), následující rok pak ve snímku Manchurianský kandidát (The Manchurian Candidate) v režii Jonathana Demmea.
Roli zkušené terapeutky, která řeší problémy své klientky Rafi (Uma Thurman) ztvárnila ve filmu Prime (2005). Rafi je zklamaná z mužů a Lisa ji poradi, aby si našla takového muže, který ji vrátí chuť do života. To se Rafi podaří a Lisa je spokojená s pozitivním vývojem své klientky, ovšem jen do té doby než zjístí, že oním mužem je její vlastní syn.
Meryl Streep je představitelkou uměřeného, kultivovaného herectví s umírněnými gesty, své role komponuje podle zákonů psychologického prožitku a pravdivosti, ale také estetiky. Se svou rodinou a s režisérem A. J. Pakulou se M. S. zúčastnila 1. ročníku MFF Zlatý Golem v Praze 1995 u příležitosti promítnutí filmu Sophiina volba. Po vztahu s předčasně zesnulým hercem Johnem Cazalem (1936-78) se provdala 1978 za sochaře Dona Gummera, s nímž má syna Henryho a tři dcery (Mary, Grace, Luisa).

Filmografie
2008 - Mamma Mia! (Mamma Mia!) role: Donna
2007 - Ten večer (Evening) role: Lila Ross
2007 - Hrdinové a zbabělci (Lions for Lambs) role: Janine Roth
2007 - Odvlečen (Rendition) role: Corrine Whitman
2006 - Ďábel nosí Pradu (Devil Wears Prada, The) role: Miranda Priestly
2006 - Zítra nehrajeme! (Prairie Home Companion, A) role: Yolanda Johnson
2006 - Mravenčí polepšovna (The Ant Bully) role: Queen
2005 - Prime (Prime) role: Lisa Metzger
2004 - Řada nešťastných příhod (Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events) role: Aunt Josephine
2003 - Andělé v Americe (Angels in America) role: Ethel Rosenberg / ...
2003 - Bratři, jak se patří (Stuck on You) role:
2002 - Adaptace (Adaptation) role: Susan Orlean
2002 - Hodiny (The Hours) role: Clarissa Vaughan
2001 - A.I. - Umělá inteligence (Artificial Intelligence: AI) role: Blue Mecha
2000 - Clint Eastwood: Dokument (Clint Eastwood: Out of the Shadows) role: sama sebe
1999 - From Star Wars to Star Wars: The Story of Industrial Light & Magic (From Star Wars to Star Wars: The Story of Industrial Light & Magic) role: sama sebe
1999 - Hudba mého srdce (Music of the Heart) role: Roberta Guaspari
1998 - Tanec na konci léta (Dancing at Lughnasa) role: Kate 'Kit' Mundy
1998 - Jediná správná věc (One True Thing) role: Kate Gulden
1997 - ...First Do No Harm (...First Do No Harm) role: Lori Reimuller
1996 - Předtím a potom (Before and After) role: Dr. Carolyn Ryan
1996 - Marvinův pokoj (Marvin's Room) role: Lee
1995 - Madisonské mosty (The Bridges of Madison County) role: Francesca Johnson
1994 - Divoká řeka (River Wild, The) role: Gail Hartman
1993 - Dům duchů (House of the Spirits, The) role: Clara del Valle Trueba
1992 - Smrt jí sluší (Death Becomes Her) role: Madeline Ashton
1990 - Pohlednice z Hollywoodu (Postcards from the Edge) role: Suzanne Vale
1989 - Ďáblice (She-Devil) role: Mary Fisher
1986 - Hořkost (Heartburn) role: Rachel Samstat
1985 - Vzpomínky na Afriku (Out of Africa) role: Karen Blixen
1984 - Zamilovat se (Falling in Love) role: Molly Gilmore
1983 - Silkwoodová (Silkwood) role: Karen Silkwood
1982 - Sophiina volba (Sophie's Choice) role: Sophie Zawistowski
1981 - Francouzova milenka (French Lieutenant's Woman, The) role: Sarah / Anna
1979 - Kramerová versus Kramer (Kramer vs. Kramer) role: Joanna Kramer
1978 - Lovec Jelenů (The Deer Hunter) role: Linda
1977 - Julia (Julia) role: Anne Marie

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Líbí se vám můj blog?

Ano je suprovej! 55.6% (690)
Newim... 12.6% (156)
Ne ani moc ne... 13.1% (162)
Jo,ale chce to ještě něco přidat 18.7% (232)

Komentáře

1 nikisek twoie SBééé nikisek twoie SBééé | Web | 15. října 2008 v 15:56 | Reagovat

ahojik obchazim SBéééčka

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama